1. Domov
  2. ...
  3. Nadácia Unilever
  4. PSI: Zachraňovanie životov prostredníctvom umývania rúk a nezávadnej pitnej vody

PSI: Zachraňovanie životov prostredníctvom umývania rúk a nezávadnej pitnej vody

Každý rok sa viac ako 2 milióny detí nedožije oslavy svojich piatich narodenín kvôli hnačke a zápalu pľúc. Dnes nadácia Unilever a PSI, globálna zdravotnícka organizácia, spoločne pracujú na odvrátení týchto ochorení, ktorým sa dá predísť prostredníctvom výučby významu umývania rúk mydlom a zlepšenia prístupu k nezávadnej pitnej vode. Tieto programy sú založené na 40 ročnej skúsenosti PSI v rozvojovom svete, kde pracuje na zlepšení zdravia detí a rodín.

Umývanie rúk

Hoci mnoho ľudí po celom svete si umýva ruky vodou, veľmi málo z nich si umýva ruky mydlom v kritických okamihoch - napríklad po použití toalety, po vyčistení dieťa a pred manipuláciu s potravinami. Ak by sa umývanie rúk mydlom stalo bežnou praxou, zdravotnícki odborníci odhadujú, že počet úmrtí na hnačky by sa mohol znížiť na polovicu, a jedno zo štyroch úmrtí na akútne respiračné infekcie by sa dalo odvrátiť.

Unilever a PSI spoločne pracujú s miestnymi vládami na tom, ako zvýšiť umývanie rúk mydlom v školách a komunitách v celej Keni, Vietname a Zimbabwe - tri krajiny, kde návyk umývania rúk mydlom je nízky. V Keni, napríklad, 28% školákov tvrdí, že si umyjú ruky vodou v kľúčových časoch počas dňa, ale iba 1% uvádza použitia mydla.

Táto spoločná iniciatíva pomáha deťom získať návyk správneho a dôsledneho umývania rúk mydlom v kritických okamihoch. Používaním produktov Lifebuoy, komunikačných materiálov, učiteľov a pracovníkov v oblasti zdravotníctva zapajáme deti školského veku, aby zmenili návyky umývania rúk prostredníctvom programov a aktivít, ako je písanie piesní, komiksov a dokonca aj umývanie rúk zástavy. Vieme, že keď sa deti naučia a porozumejú správnym návykom, pomáhajú tieto život zachraňujúce informácie priniesť k svojim rodinám doma a aj budúcim generáciám. Odhaduje sa, že programy zasiahnú 1 milión ľudí.

Waterworks: zlepšenie prístupu k nezávadnej pitnej vode

V Bhopále a v Indii, nadácia Unilever predstavila projekt Waterworks v spolupráci s PSI a Facebook-om. Water Works je neziskový program, ktorý prináša nezávadnú čistú pitnú vodu pre komunity v núdzi po celom svete prostredníctvom Timeline aplikácie vyvinutej spoločne so spoločnosťou Facebook. Trénovaní pracovníci PSI dodávajú zadarmo Pureit (domáce vodné filtre) pre domácnosti, ktoré potrebujú pomoc.

Využívajú svoje znalosti miestneho prostredia, spolu s metodikou zmeny správania, ktoré majú ukázať rodinám, ako používať vodné filtre, ktoré ich ochránia aj pred chorobami prenášanými vodou. Návštevníci stránky Waterworks na Facebook-u sa môžu prihlásiť a sponzorovať projekt Waterworks v rámci danej krajiny. Prispievajú tak € 0,10 denne na daný projekt. Každý malý krok pomáha.

Pracovníci PSI pochádzajú z komunít, v ktorých pracujú - sú to matky, sestry, priatelia a tety, ktorí poznajú ľudí okolo seba a sú tými najlepšími, aby hovorili s členmi komunity o dôležitých otázkach, ako je zdravie a hygiena. Účasťou v programe, budú mať títo pracovníci stály príjem a školenie o komunikačných technikách a miestnych zdravotných problémoch - a tým podporíme ženy, ktoré sa zúčastňujú.

Na začiatok