Čaj s príbehom: Lipton Yellow Label

Lipton, to sú kvalitné čajové nápoje rozmanitých druhov a chutí. Lipton, to je svetová kvalita, ale aj dlhoročná tradícia. Lipton, to bol muž, ktorý svojím zápalom a vnútornou energiou boril veterné mlyny. Jeho celé meno je Sir Thomas Johnstone Lipton a vďačíme mu za vytvorenie našej obľúbenej značky čaju Lipton.

Lipton image

Sir Lipton bol vizionárom s odvahou skúšať nové a neoverené marketingové koncepty, a vytvoril tak uznávanú a celosvetovo obľúbenú značku čajov. Nie nadarmo bol Steve Jobs označovaný za novodobého Thomasa J. Liptona. Ako sa ale pätnásťročný írsky mladík s obchodným duchom dostal k titulu Sir? To všetko dosiahol Thomas Lipton vďala vášni pre obchod a pre rastlinku Camellia sinensis – z tej sú vyrábané všetky pravé čaje Lipton Yellow Label.

Thomas Lipton nebol žiadny povaľač. V dvadsiatich rokoch mal už za sebou päťročnú prax v USA, kde síce vytúžené bohatstvo nezískal, ale späť domov si doviezol mnoho skúseností s tým, ako sa v Amerike „robí obchod“. Keď už si teda v 21. rokoch otvoril svoj prvý obchodík v Glasgowe, všetkých prekvapil reklamnými kampaňami, ochutnávkami výrobkov a ďalšími novinkami. Jeho podnikanie rýchlo rástlo a čoskoro spravoval úspešnú sieť obchodov.

Zvláštny vzťah si vytvoril práve k obchodu s čajom. Ten sa mu veľmi nepáčil, pretože čaj bol okolo roku 1880 drahou komoditou pre bohatých, a jeho chuť bola okrem iného zlým výrobným postupom nestála. Thomas Lipton sa teda rozhodol, že je potrebné čaj ponúknuť lacnejšie a nebál sa investovať do technológií spracovania, aby každý čaj, ktorý si doma pripravíme, chutnal rovnako dobre. Vznikli tak čajové vrecúška v žltočervenom balení, ktoré používame dodnes.

Čaje Lipton, pôvodom z Cejlónu a Indie, sa čoskoro stali populárnymi po celom svete. Vychutnávali si ich tak Japonci na jednej strane, ako aj kráľovná Viktória na strane druhej. Tá Liptona za jeho výnimočné čaje dokonca v roku 1898 povýšila do rytierskeho stavu. Sir Thomas J. Lipton tak dokázal dobiť svet.

Jeho tajomstvo kvalitného čaju spočívalo v starostlivom výbere tých najčerstvejších čajových lístkov, ktoré sú dodnes ihneď po zbere lisované na čajových plantážach. Vďaka tomu si čaj zachová plnú chuť s bohatou čajovou arómou. Najväčšou trofejou však pre Sira Liptona bolo uznanie obyčajných ľudí. Toho sa mu dostáva dodnes, pri každom vychutnanom dúšku čaja Lipton