1. Domov
  2. ...
  3. Tlačové správy
  4. Na vianočnom jedle Slováci šetriť nebudú, menej minú za darčeky

Na vianočnom jedle Slováci šetriť nebudú, menej minú za darčeky

Bratislava, 18. novembra 2009 – Podľa internetového prieskumu spoločnosti Unilever až 53 percent Slovákov očakáva, že výdavky na tohtoročné Vianoce budú rovnaké ako v minulom roku. Na Slovensku je stále silná tradícia bohatého sviatočného stola, a tak až 80 percent opýtaných neplánuje šetriť na jedle. V čase krízy sú Slováci pripravení šetriť na darčekoch.

Podľa prieskumu* sa až 65 percent spotrebiteľov chystá šetriť na darčekoch, v priemere o 30 percent oproti minulému roku. Tento rok plánuje až 37 percent respondentov minúť za darčeky v priemere do 100 eur a takmer 32 percent nakúpi darčeky za 100 až 200 eur, len 5 percent odpovedajúcich kúpi darčeky za viac ako 300 eur. Spôsoby šetrenia sú rôzne – budeme nakupovať spoločné darčeky (32,5 percenta), menej darčekov (31,5 percenta) lacnejšie darčeky (29 percent) alebo si darčeky vyrobíme sami (7 percent).

Prvenstvo medzi najobľúbenejšími darčekmi patrí už niekoľko rokov kozmetike a parfumom, ktoré svojim blízkym daruje až 43 percent Slovákov. Nasleduje oblečenie, doplnky do domácnosti, knihy a elektronika. „Ľudia sa chystajú tento rok dôkladnejšie zvažovať, čo na Vianoce kúpia. Chcú jednoducho nakupovať kvalitnejšie a lepšie. Tento rok budeme svoje Vianoce viac plánovať a darčeky vyberať pozornejšie,“ hovorí Petr Hantych, regionálny manažér business analýz Unilever CEE a Rusko.

Naopak, tohtoročné šetrenie sa prakticky nedotkne potravín, na ktorých slovenskí spotrebitelia šetriť neplánujú. Zloženie sviatočného menu zostáva vo väčšine slovenských rodín už dlhé roky nezmenené – na štedrovečernom stole nebude v 63 percentách domácností chýbať vyprážaný kapor s majonézovým šalátom a vianočné pečivo. Tradície prevažne domáceho pečenia stále dodržiava takmer 85 percent gazdiniek a v priemere sa na našich vianočných stoloch objaví 5 druhov sviatočného pečiva.

Z výskumu spoločnosti Unilever vyplynulo, že 47 percent respondentov si začalo svoje výdavky kontrolovať na základe informácií o kríze z médií, pričom stratu zamestnania člena rodiny resp. zníženie príjmu v rodine priamo pocítilo 34 percent respondentov.

* internetový prieskum sa uskutočnil v novembri 2009 na vzorke 1695 respondentov.

Slovakia

Unilever Slovensko, spol. s r.o.
Karadžičova 10
821 08 Bratislava
Slovenská republika

T: +421 259 326 500
F: +421 259 326 400

veronika.kusikova@unilever.com

Zistite viac o týchto témach
Na začiatok

SOCIÁLNE SIETE

Vždy sa radi spojíme s tými, ktorí majú záujem o udržateľnú budúcnosť.

KONTAKTY

Spojte sa so spoločnosťou Unilever a tímom špecialistov alebo nájdite kontakty po celom svete.

Kontaktujte nás